A 4300 km hosszú Mekong folyó a világ 11. leghosszabb folyója, az ázsiai folyók közül pedig a 7.helyen áll. A Tibeti-fennsíkon ered, majd a kínai tartományokon, Yunnan, Barmu, majd Thaiföld, Laos, Kambodzsa és Vietnam területén folyik keresztül ,végül pedig a Dél-Kínai tengerbe torkollik.
Történelem
A Mekong felső folyásán számos vízesés található, így nem csoda, hogy az itt letelepedő lakosok sokáig elzárva éltek a többi tözstől. Az első emberek i.e. 2100 tájékán telepedtek le. Településük, Ban Chiang számos értékes , vaskorszakból származó archeológiai lelettel szolgált a történészek számára. Az első civilizáció a Funan kultúra i. u. az 1. évszázadban élt a Mekong deltatorkolatánál. A további ásatások a római uralmat is alátámasztották, mivel római pénzérméket találtak Vietnam An Giang nevű provinciájának területén. A rómaiak után a kmér kultúra a Chanla vette át a hatalmat, amely tulajdonképpen előkészítette a területet az Angkori Császárságnak, a birodalom határát a folyó képezte.
A európaiak 1540-ben léptek először a Mekong által övezett területre. A portugál Antonio de Faria a folyó folyását kutatta. Az első térkép 1563-ban készül el. Ezután kisebb lett a folyó iránti érdeklődés. A 19.században a Mekong felkeltette a franciák érdeklődését. Ernest Doudard de Lagréeés és Francis Garnier 1866-tól 1868 ig feltérképezték a folyót a torkolattól egészen a kínai Yunnan provinciáig. A forrást 1900-ban az orosz Pyotr Kuzmich Kozlov találta meg.
Fauna
A Mekong folyó környéke a flóra és fauna szempontjából a világ egyik legszínesebb területének számít. A biológusok mintegy 1200 halfajat tartanak fenn, de számuk akár az 1700-at is elérheti.
A folyó mentén élők számára a fő megélhetési forás a halászat, így a halak fontos szerepet foglalanak el az étlapon is. Mintegy 120 halfaj került forgalomba,de a piacon főként a 10 legeladottabb halfajta értékesítésére koncentrálnak.